Suplementy diety

Czy wiesz co to są suplementy diety i dlaczego czasami warto po nie sięgnąć? Jeżeli ten temat Cię interesuje, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Pamiętaj jednak suplementy diety to nie wszystko, to tylko dodatek, uzupełnienie diety i ćwiczeń. Jeżeli masz pytania, to trener obecny w naszej siłowni Body-maniac z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Co to są suplementy diety ?

Środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Są wprowadzane do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.

Stale rosnące tempo życia, a także związany z tym pośpiech, stres, brak ruchu, siedzący tryb praca, używki, a przede wszystkim niewłaściwa, źle zbilansowana dieta zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Jak działają suplementy diety?

Zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów, ale nie zastąpią one prawidłowego i racjonalnego sposobu odżywiania. Zażywanie suplementów diety może mieć realny wpływ na nasze zdrowie, jeśli przy wyborze konsultujemy się z lekarzem i wykonamy odpowiednie badania (np. stężenia danego składnika we krwi). W przypadku równoczesnego przyjmowania leków powinnyśmy zachować szczególną ostrożność. Suplementy diety dla sportowców mają za zadanie przyspieszyć spalanie tłuszczu (spalacze tłuszczu) i zbudować tkankę mięśniową (odżywki na masę).

Żaden jednak suplement diety nie spali tłuszczu ani nie zwiększy masy mięśniowej bez odpowiedniej diety. Dieta powinna być wysokobiałkowa i niskotłuszczowa. Istotna jest również aktywność fizyczna taka taka jak ćwiczenia na siłowni,czy fitness. Wniosek zatem jest prosty: suplementy diety to jedynie wspomagacze, które bez dodatkowych działań nie przyniosą oczekiwanych korzyści i rezultatów.