Aktywność fizyczna i ćwiczenia

Każdy rodzaj aktywności fizycznej w specyficzny i konkretny sposób oddziałuje w danej chwili na nastrój. Aktywność fizyczna może się pogłębić lub zmienić. Oczywiście niezależnie od tego, ruch ogólnie poprawia samopoczucie.

Dlaczego ćwiczymy?

W wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego w organizmie wydzielają się substancje podobne do morfiny, które pobudzają ośrodki przyjemności w mózgu (endorfiny). W czasie wysiłku fizycznego najczęściej przyświeca nam określony cel. Chcemy schudnąć, wyrzeźbić ciało bądź polepszyć kondycję. Niezależnie od powodu motywacji, wiele osób popełnia jeden kardynalny błąd – oczekuje błyskawicznych rezultatów. Efektem takiego nastawienia jest często spadek motywacji, bolesne zakwasy, czy kontuzje, a nawet zaprzestanie ćwiczeń. W Body-maniac pomożemy Ci osiągnąć Twój cel.

aktywność fizyczna w body-maniac

Jakie aktywność fizyczna jest najlepsza na nasz nastrój?

Badania wskazują, że najlepiej na nasze emocje działają ćwiczenia aerobowe. Szczęście przynosi bieganie, pływanie, jazda na rowerze, tradycyjny aerobik, ftness oraz gry zespołowe. Treningi na siłowni także poprawiają samopoczucie, ale w mniejszym stopniu, gdyż endorfiny uwalniają się nieco później. Warto zatem uprawiać ten sport, który daje nam najwięcej radości – pozytywne nastawienie do życia jest wtedy gwarantowane. Wyniki większości badań sugerują istnienie zależności między intensywnością ćwiczeń a efektami w sferze emocjonalnej – największych korzyści można oczekiwać przy ćwiczeniach o umiarkowanej intensywności. Nie bez znaczenia jest przy tym wydolność fizyczna i poziom przeciętnej aktywności fizycznej danej osoby. Gdy ćwiczenia są zbyt intensywne, silne zmęczenie eliminuje korzyści psychologiczne, a przy zajęciach zbyt mało intensywnych (w indywidualnym odbiorze) ćwiczący może się nudzić. Regularny trening pozwala na utrzymanie zdrowej sylwetki i elastyczności mięśni. Dzięki aktywności fizycznej spada ciśnienie, normuje się tętno oraz poprawia dotlenienie mózgu, a wtedy również pamięć i koncentracja. O ile nasz regularny trening nie jest przesadny, ruch nas uspokaja i korzystnie wpływa na lepsze samopoczucie.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Najlepsze efekty osiągniemy równolegle trenując, trzymając się zdrowej diety i rezygnując z używek, takich jak nikotyna i alkohol. Ruch dodaje również optymizmu oraz motywuje do nauki i pracy. Warto uprawiać sport, aby zapewnić sobie czynny wypoczynek ciała i umysłu. Dodatkowo trenując sport łatwo można nawiązać nowe znajomości co również redukuje stres.

Na naszej siłowni Body-Maniac masz gwarantowaną przyjazną i ciepłą atmosferę, a także fachową obsługę trenera.